nedjelja, 6.9.2020. / 17:00 sati / Velika dvorana
Susret Gordane Benić i Helene Bulaja Madunić u magijskim prostorima Dioklecijanove palače kroz Teslino svjetlo stvaranja, razotkriva poetsku i stvarnu vizionarsku nit naših putnica, koja povezuje Teslu i Dioklecijana.
Ekskluzivno za ovu priliku, autorice su pripremile predstavljanje početka suradnje na stvaranju novog poetsko – filmskog svijeta, kojeg simbolično otvaraju na ovom sajmu najavom upravo završenog petog sveska iz poliptiha o magiji splitske Palače Gordane Benić – Palača i njezini dvojnici, koja uskoro izlazi u izdanju Ex-librisa te portala NON PLUS ULTRA, autorice Bulaje Madunić.
U produkciji Mojih Čarobnih Misli, od sredine rujna autorica započinje novu seriju putopisnih crtica inspiriranih Teslom i Dioklecijanom, kroz jedinstvene prostore povezanosti Mediterana i Manitua.
Helena Bulaja Madunić
Helena Bulaja Madunić vodeći je regionalni stručnjak i jedan od svjetskih pionira krosmedijskog pripovijedanja i kreiranja inovativnih filmskih, dokumentarističkih i animiranih pripovjednih formata, za koje je nagrađivana diljem svijeta od 90tih do danas.
Njena najuspješnija autorska djela su:
- kolekcija prvih svjetskih animiranih interaktivnih priča za djecu, nastalih u suradnji grupe autora iz cijelog svijeta na obradama “Priča iz davnine” Ivane Brlić Mažuranić,
- te jedan od prvih svjetskih krosmedijskih eksperimentalnih animirano dokumentarnih projekata – “Mehaničke Figure_Inspirirani Teslom“, koji je još na samom početku razvoja 2007., pobudio veliki interes filmske struke, zbog čega je 2017. poslužio za kreiranje jedinstvene prostorne inovativne instalacije – Filmske Freske – kao glavnog djela multimedijalne izložbe “Nikola Tesla Mind from the Future”, nudeći posjetiteljima “walk through the movie experience”, što je Bulaji i njenom međunardnom timu donjelo niz međunarodnih priznanja na području inovacije ne samo u filmu, nego i u suvremenoj umjetnosti te predstavljanju galerijskih i muzejskih sadržaja.
U svojih 30 godina profesionalnog rada na području inovacija u kulturi i umjetnosti, dobitnica je brojnih prestižnih priznanja, a njen rad predstavljen je na preko 100 festivala, konferencija, sajmova, radionica u cijelom svijetu.
Surađuje i surađivala je s eminentnim stručnjacima u svim područjima ljudskog stvaralaštva, kao što su Terry Gilliam, Douglas Rushkoff, Samantha Hunt, Laurie Anderson, Marina Abramović, Christopher Priest, Colette Fu, Miguel A Delgado, Nathan Jurevicius, Joshua Davis, Aleen Stein, Lynda Weinman, da spomenemo samo neke.
Bulaja je zadnjih godina posvećena kreiranju novih modela pripovjednog stvaralaštva kroz platformu TESLOPOLIS.online u produkciji istraživačkog centra TESLOPOLIS i Tesla Social Innovation Huba, kojeg je osnvala u siječnju 2020 na Slapovima Niagare, s ciljem promišljanja, ideiranja i gradnje temelja ljudskog života bliske budućnosti, po Teslinim načelima.
Helena je dugogodišnja članica je HZSU-a, ULUPUH-a, Lions Kluba Zrinjevac, te kreativna direktorica i jedan od osnivača Bulaja Naklade, Mojih Čarobnih Misli, TESLOPOLISA i Niagara Falls Tesla Social Innovation Huba.
Gordana Benić
Gordana Benić istaknuta je suvremena pjesnikinja i vrsna autorica pjesama u prozi kojoj je bitna poetska zaokupljenost magična kartografija Dioklecijanove palače u zavičajnom joj Splitu. Uz to sugestivna tematika njezinih poetskih zbrki su kozmizmi i svemirski zemljovidi koje razgranava u osebujnoj poetskoj imaginaciji te na inovativan način povezuje zbiljsko i virtualano, nebeski i zemaljski prostor.
Knjiga pjesama u prozi Bijeli šum, objavljena 2020., kao i ranije zbirke Banalis Gloria, 2009., Oblik duše, 2011. i Nebeski ekvator, 2015., dio su poetskog petoknjižja: Perpetuum mobile, o zemaljskim varkama i galaksiji duše.
Poetsko višeknjižje o Dioklecijanovoj palači u Splitu obuhvaća poetske knjige : Palača zarobljenih snova: imaginarni putopisi (Ex libris, Zagreb, 2012.) Palača nezemaljskih snova : psihogrami (Ex libris, 2013.) , Palača svjetla i sjene : kozmogrami (Ex libris, 2014.), Palača posljednjih kartografa. iluminacije (Ex libris, 2017.) te i Palača i njezini dvojnici (Ex libris, 2020. – u štampi)
Prema motivima njezine poetske tetralogije o Dioklecijanovoj palači u Splitu snimljen je dokumentarni film Prizemljeni svemir ( produkcija HTV-a 2018. godine)
U emisji Skitnje u zvuku HR3 , u četvrtak 3. rujna, premijerna je izvedba radio adaptacije poetskog teksta Palača i njezini dvojnici. U režiji Pavlice Bajsić Brazzoduro i Dina Brazzodura splitska Palača postaje rezonatna kutija i svijet bez gravitacije.
Poezija Gordane Benić prevedena je na deset stranih jezika, zastupljena je u brojnim domaćim i stranim antologijama suvremenog pjesništva, a knjiga Kovači sjene objavljena je 2014. na francuskom jeziku.
Nagrađena je uglednim nagradama: Tin Ujević za zbirku Laterna Magica, 1998., Nagradom HAZU za knjigu Nebeski ekvator, 2018. i Goranovim vijencem za cjelokupni pjesnički opus, 2014. godine.
AUTOR FOTOGRAFIJE: STANKO KARAMAN