srijeda, 2.9.2020. / 16:00 sati / Velika dvorana
U promociji sudjeluju autorice, Jana Bauer i Andrijana Grgičević te Romana Ban, splitska blogerica, koja će voditi zanimljivu diskusiju i predstavljanje knjiga.
Promocija je, prvenstveno, namijenjena roditeljima i učiteljicama, a naravno i djeci 🙂
Kako prestrašiti čudovište
nakladnik: IBIS GRAFIKA
Imate čudovište ispod kreveta? Debelo je, ima jedno oko i kandže na šapama? Znači da je to NEZGRAPNO čudovište. No, bez brige, ono se na smrt boji puhaćeg instrumenta! Istjerajte ga ispod kreveta glasnom koračnicom.
A što ako čudovište nije NEZGRAPNO, nego ZUBATO ili čak DLAKAVO?
Evo vam dobar savjet: odmah pozovite OTA SKAKAVCA!
Oto Skakavac naizgled je običan dječak koji nam na početku otkriva da je otjerao tri čudovišta i četiri žohara. Jednog dana njegov prijatelj Filip Zec došao je na čaj i rekao mu da ima uistinu veliki problem. Pod njegov krevet zavuklo se čudovište. Oto je neustrašivo prihvatio izazov, uzeo veliku torbu i krenuo u avanturu.
Samo hrabro! Svako čudovište ima svoju slabu točku.
Još jedna pustolovina iz pera Jane Bauer, autorice Strašne vile i Ding dong priča. Autorica na zanimljiv način opisuje razne vrste čudovišta kojih se bojimo, ali i da se svako čudovište također boji nečega i na taj način se može istjerati. Ovo je priča o neustrašivosti, hrabrosti i spremnosti na pomoć koju svako dijete treba pročitati!
Malgosia Zajac poljska je ilustratorica u svojim ilustracijama koristi vještine i različite tehnike kako bi stvorila nepostojeće svjetove na papiru. U ovoj slikovnici uspješno je stvorila razna čudovišta i svijet dječaka Ota.
Zavirite u knjigu i pogledajte prvih nekoliko stranica klikom na poveznicu.
Što sam sve naučio do škole
nakladnik: IBIS GRAFIKA
U kratkoj priči autorice Andrijane Grgičević “Što sam sve naučio do škole (i to sâm)”, budući prvašić daje duhovito uobličene odgovore na 10 najvažnijih dječjih pitanja o svijetu i životu.
Kako su se upoznali mama i tata? Ili kako je izgledao svijet prije njega?
“Kad sam bio jako mali mislio sam da je svijet počeo sa mnom, ali to nije baš istina. Prije mene svijet je bio kamenit, a u njemu su živjeli djedosaur i bakosaur. Nakon toga slijedilo je goblensko doba kada su se rodili djed i baka. U vrijeme mojih mame i tate svijet je bio crno-bijel, a potom sam srećom došao ja i donio boje.”
Dječak odgovara na razna dječja pitanja o svakodnevnim predmetima i ljudima koji ga okružuju, ali odlučuje ne podijeliti sve što zna. Shvaća da je tolika mudrost nešto izvanredno, no treba ostaviti vremena za prijatelje i igru.
Kratkoća teksta još jednom potvrđuje da je tvrdnja “manje je više” čarobna formula koja uspijeva zabaviti djecu. Svrha odgovora je poticati znatiželju, a samim time i obiteljske, moralne i društvene vrijednosti.
Vanda Čižmek svojim duhovitim ilustracijama zaokružila je prvotnu autoričinu ideju i doprinijela nastanku slikovnice kojoj nećete moći odoljeti!
Prvih nekoliko stranica iz knjige pogledajte klikom na poveznicu.
Jana Bauer
Jana Bauer (1975.) omiljena je književnica za djecu i mlade. Odrasla je u Kočevju, a ljeta je provodila kod bake na Kupi. Otac joj je bio strastveni pripovjedač priča i upravo su legende o vješticama, duhovima i krijumčarima najjače utjecale na razvoj svijeta njezine mašte. Kada su minule dječje godine, puna ugodnog sanjarenja upisala je studij dramaturgije na Akademiji za kazalište, radio, film i televiziju. Nakon završetka studija posvetila se pisanju fantastičnih priča za djecu. Njen prvijenac Istjerivač vještica bio je nominiran za nagradu Večernica (2013.). Najveću popularnost među mladim čitateljima zasigurno je postigla knjiga Strašna vila u Groznoj šumi koja je objavljena 2011. godine i koja je prevedena na više stranih jezika. Nedavno je izašao i nastavak Strašna vila i divlja zima. Iako su njene priče namijenjene djeci, njihova čarobnost i izvornost oduševljava čitatelje svih naraštaja.
Andrijana Grgičević
Rođena 1977. u Makarskoj. Filozofski fakultet završila u Zadru, smjer kroatistika. Radi raznorazne poslove, redom izvan struke, koji joj uglavnom donose divna prijateljstva i čudnovate inspiracije. Piše, piskara, izmišlja i zamišlja od sedme godine. Autorica je dramskih tekstova (Stonoga Goga, Tečaj filozofije za Blesivjetra i Naopakoka, Uštimamac), dječjeg romana (Srcohvat), slikovnica i priča (Artičotok, Potraga za pravom čokoladom, Klupa za skupa i Što sam sve naučio do škole (i to sâm)).
Romana Ban
Studirala je na Filozofskom fakultetu u Splitu te je stekla zvanje magistre edukacije povijesti i talijanskog jezika i književnosti. Suosnivačica je Kluba mladih Split, gdje je radila gotovo pet godina, a u sklopu kojeg je organizirala brojne programe neformalnog učenja za mlade. Trenutno radi za Split Tech City – piše, uređuje istoimeni portal i organizira predavanja iz područja profesionalnog razvoja i poduzetništva. Oduvijek ljubiteljica pisane riječi, kroz majčinstvo je pobliže upoznala svijet književnosti za djecu. Pokrenula je blog “Djeco, laku noć!” kako bi i ostale roditelje potaknula na čitanje kvalitetnih slikovnica svojoj djeci.
KOLIBRIĆ
mfk program predstavljanja dječje književnosti
AUTOR FOTOGRAFIJE: STANKO KARAMAN